Jak łatwo wybrać energooszczędne drzwi wejściowe

Potrzeba życia w zdrowych i ekonomicznych mieszkaniach coraz częściej prowadzi do wyboru poszczególnych elementów domu, na etapie projektu architektonicznego. Nawet przy drzwiach wejściowych istnieje wiele zaleceń dotyczących tego, jakie drzwi wejściowe wybrać, jak najlepiej zamontować drzwi w domu i czego unikać.

Lokalizacja drzwi wejściowych

Nawet przy planowaniu budowy domu bardzo ważne jest, aby pomyśleć o umieszczeniu drzwi wejściowych we właściwym miejscu, tak aby drzwi nie były niepotrzebnie wystawione na szkodliwe warunki atmosferyczne. Drzwi nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub mrozu. Ponadto nadmierne różnice temperatur po wewnętrznej stronie drzwi i na zewnątrz; też nie są odpowiednie. Może to spowodować szok termiczny i pęknięcie przeszklenia. Dlatego zalecamy umieszczenie drzwi wejściowych od strony północnej lub północnego- wschodu. Najmniej odpowiednie są strony: południowa i zachodnia, szczególnie w przypadku ciemniejszych wykończeń drzwi. Jeśli inwestor nie ma wyboru i musi umieścić drzwi po mniej odpowiedniej stronie, powinien wybrać odpowiedni kolor (kolor biały to najnowszy trend) i chronić drzwi, na przykład dodając przedsionek lub przynajmniej daszek, który częściowo osłoni drzwi.

Materiały

Kolejnym bardzo ważnym pytaniem jest materiał, z którego wykonane są panele drzwi wejściowych. Aluminiowe drzwi wejściowe oferują najlepsze parametry izolacji termicznej, w szczególności z serii ALU SMART i ALU DESIGN. W serii PVC najlepiej wybrać wypełniania ENTRY w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Oprócz materiału wykończenia wypełnienia PERITO, równie ważne jest, aby wybrać odpowiedni system profili od naszych partnerów (producentów okien i drzwi), który tworzy jedną całość z wypełnieniem, a wartości wspólczynnika przenikalności cieplnej, zależą w dużym stopniu od tego.

Dodatkowe wskazówki doskonałej charakterystyki izolacji termicznej

Dla lepszych wartości izolacji termiczne,j zawsze lepiej jest wybrać wariant nakładki, który oprócz większych oszczędności ciepła zapewnia również wyższy poziom projektowania bardziej kompaktowych drzwi. Całkowita grubość wybranych drzwi jest bardzo ważna dla oszczędności. Jeśli drzwi nie są chronione przed warunkami atmosferycznymi, zalecamy wybranie odcieni białych lub jaśniejszych. Dekory i ciemne odcienie drewna przyciągają promienie słoneczne, a drzwi są jeszcze bardziej obciążone wysokimi temperaturami.

Zalecana wartość współczynnika przenikania ciepła (Ud) dla panelu drzwi otworu budynku, w tym ramy domu pasywnego, nie może przekraczać limitu Ud 0,95 W/m2.K, dla domów niskoenergetycznych limit Ud wynosi 1,2 W/m2.K.